Metoda systemických konstelací zažívá v posledních letech velký rozkvět. A šíří se o ní pochopitelně zprávy z celého spektra zkušeností lidí – od ne úplně příjemných až po skoro zázraky. Nutno podotknout, že vždy záleží na klientovi, lektorovi, síle zakázky… Když to dobře vyjde, výsledky jsou velmi pěkné a viditelné. Žádná konstelace „nevyřeší vše“, může však být velkou podporou na naší cestě osobního rozvoje.

Co jsou to konstelace

Techniku systemických konstelací vyvinul Bert Hellinger. Od té doby ji začalo používat bezpočet terapeutů a koučů a ti rozvinuli svoje osobité způsoby vedení konstelací. Jde o to, že my můžeme postavit, zhmotnit, zviditelnit jakýkoliv systém, v kterém jsme zahrnuti. Nejčastěji se staví tzv. rodinné konstelace. To znamená, že můžeme na semináři do prostoru rozmístit zástupce z řad účastníků za příslušníky naší rodiny. Za sebe, za mámu, za tátu, za sourozence, prarodiče. Záleží na tom, koho vedoucí konstelací určí, že by mohl v dané zakázce hrát důležitou roli. Tito zástupci nám potom mohou díky fenoménu „vnímání v zastoupení“ dát o daném systému informace. Jak se cítí, kam je to táhne, ke komu mají jaký vztah, jaký pohyb nebo pocit potřebují dokončit, vyřknout apod. Tento vnitřní obraz klienta, který jsme zhmotnili v prostoru, má svojí logiku a řád. Častokrát je šokující, jak hodně přesně vypovídají zástupci o členech rodiny, aniž by je ve skutečnosti znali. Občas se vyjeví souvislosti a zápletky, které klient netušil. Takže přínosem je už jenom systém postavit a uvidět. Dalším možným krokem může být a to je také role lektora konstelací, který jako tichý dveřník pomáhá systému najít cestu, pokud si systém najde harmoničtější uspořádání. Vnitřní obraz klienta se tím změní a celý proces v něm může léčivě působit.

foto1

Druhy konstelací

Postavit lze i systémy pracovní (podnikové a organizační konstelace), staví se i zdravotní konstelace (konstelace symptomů), postavit do systému lze i části mysli, naše „pod-osobnosti“ – vnitřní muž, vnitřní žena, vnitřní dítě nebo nebo se staví také konstelace traumatu. Takové konstelace nazývám integrační konstelace. Neboť se jedná o konstelace našich částí, které je třeba hlouběji poznat, pochopit a integrovat.
Znám i astro-konstelace a konstelace mýtů a pohádek, sama jsem experimentovala s jistým druhem zdravotních konstelací – konstelacemi orgánů apod. Možností je nepřeberně, měřítkem je podle mě smysluplný posun k větší harmonii v sobě a v důsledku toho i v našem okolí

Konstelace se výborně hodí pro práci ve skupině. Všichni účastníci z postavené konstelace mohou mít prospěch, neboť mohou rezonovat s tématem, na kterém se pracuje, něco se jim může osvětlit či zažijí důležitou zkušenost. Dají se však také použít při individuálních sezeních.

Mini-konstelace

Jedná se o cvičení na bázi konstelací ve dvojicích, trojicích či maximálně čtveřicích. Skrze mini-konstelace můžeme zkoumat, jak na tom v mnoha směrech jste. Váš současný vztah k penězům a hojnosti a také to, jak jej ovlivnili vaši rodiče. Podívat se na vaší životní práci a na své cíle očima Vašeho vnitřního muže a vnitřní ženy. Mini-konstelace mají velkou sílu a hloubku, skrze ně se můžeme mnohému naučit a najít pro sebe inspirativní řešení a harmonizaci.

foto2

Jak se připravit na rodinné a jiné konstelace?

Je velmi dobré procítit si své současné priority a určit si svůj záměr, se kterým se zúčastníte konstelačního semináře. Neboli mít tzv.: „svojí zakázku“. Pokud jste vnitřně zaměření, více se naučíte (a to i z konstelací ostatních), rychleji uvidíte souvislosti, budete s prací ve skupině více rezonovat a celkově si odnesete více. Někdy se vám ale vaše zakázka vytříbí až v průběhu akce. I to je možné:-).

Je velmi dobré znát základní fakta o své rodině – o významných událostech týkajících se rodičů, jejich sourozenců, prarodičů a pokud je to možné, tak i starších generací. Je dobré vědět o silných osobnostech a o těch, kteří byli v životě úspěšní a šťastní. Je však potřeba si být vědom také věcí méně příjemných, jako například předčasných či tragických úmrtí (sebevraždy, nehody, smrt při porodu, smrt dítěte, potraty…), těžkých osudů, znásilnění, vážných nemocí, vyloučení z rodiny, emigrace, vězení, zločinů, ztráty či zabavení majetku…
Nemusí nás ovlivňovat každá tragédie, která se v rodině odehrála (ostatně v každé rodině jich většinou najdete hned několik…). Některé věci jsou pohřbeny v minulosti a tam také patří. Takže nejde o to do těchto tragických zkušeností znovu vstupovat a prožívat je. Práce pomocí systemických konstelací je často mnohem jemnější, dává věcem větší řád, tak aby se zástupci systému cítili lépe, celý systém si vydechl a klient našel pro sebe harmoničtější místo. Je možné samozřejmě pracovat i tehdy, když se vám nepodařilo získat všechny informace o Vaší rodině.

Jak vedu konstelace?

Výcvik mám u Jana Bílého z let 2006/7 a též jsem absolvovala konstelace traumatu u Bhagata Zailhofera. Svého času jsem tomu věnovala hodně energie a prostředků a stála v desítkách konstelací. Zažila jsem snad všechny možné druhy konstelací (normální, šamanské, katarzní, finanční, podnikové, traumatu, astro…) a desítky lektorů a kolegů.  Můj vlastní styl je jednoduchý. Postavíme, procítím si to, poptám se. Pokud je systém připraven, energie sama plyne, když je to možné, trochu tomu pomůžu. Neslibuji zázraky, nedělám z toho detektivku a nehledám mrtvé prastrýce, o kterých nikdo neví. Nejsem ani velkým příznivcem katarzí a omdlévání. Pro mě jsou konstelace hlavně o uvědomění a energetické práci. Nejbližší je mi práce pomocí rituálu a uvědomění. Nechávám významy otevřené, ale sdílím své pozorování. Když to cítím, tak klientovi vysvětlím, o co jde, co vnímám. Snažím se ale, aby se to příliš neracionalizovalo a kazilo se tím kouzlo. Zkrátka zlatá střední cesta.

Konstelace a to, co ukazují, beru jako jednu vrstvu pravdy. Nepodporuji zevšeobecňování a dogmatismus. Je důležité nechat to sednout a najít si ke své konstelaci svůj vlastní postoj. Příště může být všechno jinak :-).

autorka stránek: Květa Kolouchová